Kalan Süre

Haberler

UNİCERA'ya yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi

Seramik ve yapı sektörünün lider ve ihracatçı markalarının bir araya geldiği Türkiye'nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul, ziyaretçilerine kapılarını açtı. Gelen ziyaretçilerin yüzde 20’sini aralarında ABD, İsrail, Rusya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin yer aldığı yabancılar oluştururken, yapılan sağlık kontrollerinde herhangi riskli bir ziyaretçiye rastlanılmadı. 4 günde 100 binin üzerinde kişiyi ağırlaması beklenen fuarın açılışı T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı - Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin NEBATİ’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Fuar 14 Mart’a kadar sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacak.
 
 
CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından Türkiye Seramik Federasyonu (TSF), Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) iş birliği ve KOSGEB desteğiyle organize edilen UNICERA İstanbul Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, resmi açılış töreni ile ziyaretçilerine kapılarını açtı. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ceyda EREM ve TİMDER Başkanı Sayın Aydın EŞER'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarın açılış töreninde konuşan CNR Holding CEO’su Ali BULUT, bu yılın başından itibaren Corona Virüsü yüzünden Avrupa, Asya ve Amerika’da çok sayıda büyük fuarın iptal edildiğine dikkat çekerek, “Bu nedenle hem ihracatçılarımız daha önce planladıkları dış fuar katılımlarının önemli bir bölümünü gerçekleştiremeyecekler hem de uluslararası alıcılar geleneksel olarak iptal edilen bu fuarlarda verdikleri siparişleri veremeyecek ve erteleyecekler. Bir taraftan olumsuz görünen bu resmin diğer tarafında bizim açımızdan bariz fırsatlar yer alıyor. Zira ülkemiz şu ana kadar dünyanın Corona Virüsünden etkilenmeyen çok az sayıda ülkesi arasında yer alıyor. Bu dönemde ihracatçı sektörler ile birlikte, Türkiye’nin güvenle seyahat edilebilecek ve ticaret yapılabilecek bir ülke olduğu mesajını tüm dünyaya vererek, iptal edilen büyük fuarların yerine İstanbul alternatiflerini sunabiliriz. Bunun için Ticaret Bakanlığımız, TİM ve İhracatçı Birliklerimiz ile birlikte yeni ve pragmatik bir program ve yol haritası belirlenmesinde fayda görüyoruz” diye konuştu.
 
 
“Fuarların devam etmesi bizi memnun ediyor”
 
Törende konuşan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı - Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin NEBATİ ise, dünyada yaşanan Corona Virüsü salgınına rağmen Türkiye’de fuarların hızla devam etmesinden dolayı memnun olduklarını belirtti. Dr. Nureddin NEBATİ, “Hükümet olarak ilk andan itibaren sağlık alanında gerekli tedbirleri almış bulunmaktayız. Bugün burada yurtdışından gelen insanların sayısında artış olduğunu görebiliyoruz” dedi. İhracatın her zaman ülkeye, iş dünyasına ve üretime katkı anlamına geldiğini vurgulayan Dr. Nureddin NEBATİ, geçen yıl 181 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Bu yıl ise ilk 2 ayda 30 milyar doları yakaladık. Bunun anlamı yılsonunda geçen yılın da üzerinde yeni bir ihracat rekoru kıracağımızdır” dedi. Seramik sektörünün ithalata en az bağımlı olan sektör olduğunu ifade eden Dr. Nureddin NEBATİ, geçen yıl yaşanan sorunlara rağmen cari fazlanın 1,7 milyar dolar gerçekleştiğini, bunda katkısı olan seramik sektörünü emeklerinden dolayı alkışladıklarını söyledi.
 
 
“Türkiye, potansiyeli ile gurur duyulacak bir ülke”
 
Türkiye’nin gurur duyulacak bir ülke olduğunun altını çizen Dr. Nureddin NEBATİ, “Hangi sektörde, hangi segmentte olursa olsun bu ülke üretir. Bu ülke ortaya koymuş olduğu performansı ile gerçekten enteresan bir konumda yer alıyor. Dünyanın hiçbir ülkesi bu kadar çok çeşit ve alternatifli üretim kapasitesine sahip değildir. Bir ilde tarım öne çıkarken başka bir ilde turizm, bir diğerinde ise sanayi ön plana çıkabiliyor. Ülkemiz ‘ben hazırım. Her türlü kaynağım var; dünyaya arz edebilirsiniz’ diyor. İş dünyası da bu arzı değerlendirerek fırsata dönüştürüyor. Dışarda kavga olabilir, ama ülkemiz dünyanın her tarafına çok hızlı bir şekilde ulaşabilecek bir konuma sahip. Seramik sektörü bu potansiyeli göz önüne alarak ihracatını yüzde 10’ların da üzerinde artıracaktır. Buna inanıyoruz” diye konuştu.
 
 
“Dünya ticareti her ay küçülürken, ihracatımız rekor kırıyor”
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GÜLLE ise törende yaptığı konuşmasında, sözlerine pek çok ülkede fuarlar iptal edildiği ya da ertelendiği halde ülkemizde fuar organizasyonlarının arkasında durdukları için sektör temsilcilerini tebrik ederek başladı. Son dönemde, küresel ticaret açısından hareketli bir gündem yaşandığına da dikkat çeken İsmail Gülle, “Corona Virüsü ve ülkeler arası ticari gerginlikler küresel ticaret hacmini daraltmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, Dünya ticareti neredeyse her ay küçülme yaşadı. Buna rağmen biz ihracatçılarımızın özverili çabalarıyla ardı ardına rekorlar açıkladık. 2020 yılının ilk iki ayını da aylık bazda yeni rekorlarla kapatmak bizler için bir övünç kaynağı oldu. Nihai hedefimiz olan, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine emin ve kararlı adımlarla ilerlediğimiz bu yolda, seramik sektörümüzün katkıları da takdire şayandır” dedi. 2019 yılında, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörünün 3,5 milyar doları aşan ihracatıyla 2018’e göre ihracatını yaklaşık yüzde 18 artırarak en çok ihracat artışı yakalayan dördüncü sektör olduğunu belirten İsmail Gülle “Bu ihracatın üçte birini aşkın kısmı olan 1,2 milyar doları ise seramik ürünlerinde gerçekleşti. Yine aybaşında açıkladığımız Şubat ayı ihracat rakamlarında; ihracatımız geçen sene Şubat ayına göre yüzde 2,3’lük artışla yine rekorları sürdürürken, sektörümüz yüzde 16,3’lük artışla ihracatını en çok artıran ilk 5 sektör arasında yer aldı” dedi. 
 
 
“Yenilemenin maliyeti % 30 daha düşük”
 
Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın EŞER ise konuşmasında beklenen İstanbul depremine değindi. “Depremin olacağı bilimsel bir gerçek, sadece zamanı belli değil” diyen Aydın Eşer, “Bugüne kadar konuyla ilgili önemli çalışmaların yapıldığını biliyoruz, ancak bu çalışmaların daha da hızlandırılarak sonuçlandırılması gerekiyor” dedi. Devletin kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine kira yardımı yaptığını ve faizsiz kredi verdiğini anımsatan Aydın Eşer, yine devlet eliyle başlatılan Kentsel Yenileme Programı’ndan söz etti. Aydın Eşer, “Bu programda öncelikli olan bölgeler belirtilmediği için tüm daire sahipleri bir beklentiye girdiler, nasılsa bir müteahhit gelip binamızı alır, yenisini yapar düşüncesiyle kırılan camlarını dahi değiştirmiyorlar. Bu durum yenileme pazarını da neredeyse tamamen durdurdu. Kentsel yenilemede karşımıza çıkan en büyük sorun nedir?