• UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı
  • 5-9 Şubat 2019
Kalan Süre

Türk seramik sektörünün önlenemez yükselişi


Yerel kaynaklarla üretim yapan ve bunu ihraç eden sektörlerin başında gelen Türk seramik sektörü, çok az ithal girdi ile çok yüklü ihracat yapabilme özelliğiyle ülke ekonomisinde etkin ve önemli bir yere sahip.


Sektörün sürekli artan büyüme ivmesi ile 2018 yılında da büyümeye devam edeceği belirtiliyor. 2017 yılında ihracatın desteğiyle sektör genelinde yüzde 8-9 arasında bir büyüme ile kapattı. Sektör, 2018 yılı için çift haneli bir büyüme rakamına ulaşmayı hedefliyor.


Türkiye seramik sanayisi, dünyada kaplama malzemelerinde 8'inci, sağlık gereçlerinde 4'üncü en büyük üretici ülke konumunda. Seramik karolarda ve sağlık gereçlerinde dünyanın 4'üncü büyük ihracatçısı olan sektör, karolarda Avrupa üçüncüsü, sağlık gereçlerinde ise Avrupa'nın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda yer alıyor. Ayrıca, vitrifiye üretiminde Avrupa liderliği sağlamlaşarak devam ediyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de bu başarılı yükselişin devam edeceği öngörülüyor.


İhracatta artış sürüyor
Seramik ihracatı yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplama malzemelerinde yüzde 4,2, seramik sağlık gereçlerinde ise yüzde 6,3 oranında değer bazında büyüme gerçekleştirdi.