• Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı
  • 2-6 Kasım 2021
Kalan Süre

Haberler

Dev fuar UNICERA’yı Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek açtı

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı (UNICERA), CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıldı. Bakan Şimşek konuşmasında sektörün ihracat potansiyeli ile ekonominin itici gücü olduğunu söyledi.


CNR Holdingkuruluşlarından İstanbul Fuarcılık, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) iş birliği ile gerçekleştirilen fuarın açılışını CNR Holding Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz ve TİMDER Başkanı Aydın Eşer yaptı.

 


TÜRKİYE'NİN ÇIKIŞI İHRACATTADIR


İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı açılış törenine katılmayı çok anlamlı bulduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektörün ihracat potansiyeli ile ekonominin itici gücü olduğunu söyledi. Şimşek, "İhracatta büyük başarı var yüzde 10 ihracat hedefini çok mütavazi buldum. İhracatta çok daha iddialı olmanızı bekliyoruz. Türkiye’nin çıkışı yüksek katma değerli ürünlerde ve ihracattadır." dedi.


Şimşek, "Dünya ekonomisi kürsel kriz sonrasında güçlü bir toparlanma aşamasındadır. Bütün dünya senkronize şekilde bir kaç ülke dışında büyüyor. Büyüme küresel ve parasal genişleme ile sağlandı. Parasal genişlemenin sınırları da finansal konularda bir sıkılaşma getirecek. Şimdi olmasa da orta vadede bu sıkılaşmanın etkileri hissedilecek. Bu nedenle Türkiye olarak biz kendimizi bugünden daha çok ihracat odaklı bi şekilde konumlandırma gibi hedefimiz var. O nedenle sizin yanınızdayız. Hükümet olarak bu fuara destek veriyoruz. 10 bin tane uluslararası potansiyel alıcı var bunu çok anlamlı buluyoruz ve önemsiyoruz." dedi.

 


UNICERA fuarında üretiminin yüzde 50'sini ihraç eden çok önemli katılımcıların olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, sektörün yerli katkı payı çok yüksek olduğunu belirtti. Şimşek, "Lirada rekabetçi konuma gelmiş durumda. Hükümet olarak yanınızdayız. Her türlü desteği vermeye hazırız. Sizden biraz daha bu işin pazarlamasını yapmanızı istiyoruz. Ancak bu şekilde büyümeyi kalıcı sürdürülebilir hale getirebiliriz" diye kaydetti.


TASARIM İLE FARK YARATACAKSINIZ


Ar Ge ve tasarımın önemine dikkat çeken Bakan Şimşek, "Tasarım ile büyük fark yaratacaksınız. Malzeme ve brikim konusunda Türkiye kendini kanıtlamış. Bugün eğer bu alanda dünyanın en büyük ikinci fuarını düzenliyorsanız. Bu ciddi bir birikime işaret eder. Şimdi bunu tasarımla taçlandırarak, ürünlerimizi nasıl daha yüksek kar marjlarıyla satarız ona odaklanmalıyız." dedi.


Açılışta sırasıyla CNR Genel Koordiantörü Cem Şenel, TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Eşer, TSF Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, İstanbul Valisi Vasip Şahin de konuştu.