• Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı
  • 2-6 Kasım 2021
Kalan Süre

Haberler

UNICERA'nın açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Seramikte pazar payını artırmamız gerektiğinin altını çizdi

Bu yıl ilk defa CNR'da düzenlenen fuarın resmi açılışında İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) Başkanı Ahmet Yamaner, Tesisat İnşaat Malzemeleri Derneği (TİMDER) Başkan Yardımcısı Aydın Eşer ve CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel birer konuşma yaptı.

TİM Başkam Büyükekşi, seramik sanatının, 8 bin yıl önce Anadolu topraklarında filizlendiğini ve Türkiye nin dört bir yanındaki tarihi seramik kalıntılarının hala insanlık tarihine ışık tutmaya devam ettiğini ifade etti Dünya ticaretinin son 15 yılda 2.5 kat arttığım dile getiren Büyükekşi, "Küresel seramik ticareti ise aynı dönemde 3 kat arttı ve geçtiğimiz sene 60 milyar dolara yaklaştı. Ülkemiz bu alanda2001 yılında en çok ihracat yapan 14. ülkeydi. Geçtiğimiz sene ise 10. sıraya yükseldi" bilgisini paylaştı.

Büyükekşi, seramikteki pazar payının hala potansiyelin altında olduğunu belirterek, Türkiye nin2002'de dünya seramik ticaretinin yüzde 2.4'ünü elinde bulundurduğunu, geçen sene ise bu pastadan yüzde 1.3 pay alabildiğini aktardı